Rak trzustki
10

A A A

Nowotwór złośliwy trzustki to niezwykle groźna choroba, niestety większość przypadków zachorowań kończy się śmiercią. Według danych statystycznych, rak trzustki stanowi 3 proc. wszystkich przypadków nowotworów złośliwych, a częstość zapadania wynosi 10:100000. Faktem jest, że częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Jeśli chodzi o rasy natomiast, to bez wątpienia bardziej narażona jest rasa czarna.

Kto choruje na raka trzustki?

Ryzyko zachorowania na raka trzustki zmienia się wraz z wiekiem, najwięcej przypadków notuje się wśród pacjentów pomiędzy 60. a 80. rokiem życia. Możemy wyróżnić wiele czynników zwiększających ryzyko zachorowania, jednak najpoważniejszym kandydatem wydaje być palenie tytoniu. W przeciwieństwie do alkoholu, szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym zwiększają prawdopodobieństwo zapadnięcia nawet trzykrotnie.

Ponadto zaobserwowano wzrost zachorowalności wśród osób zmagających się przez wiele lat z cukrzycą oraz wrodzonym zapaleniem trzustki. Poza tym szkodliwe działanie wykazują niektóre substancje chemiczne, takie jak benzydyna i β-naftylamina. Niekorzystnie wpływa również niewłaściwa, mało urozmaicona dieta, gdzie mięso i tłuszcze zwierzęce mają zdecydowaną przewagę nad produktami roślinnymi.

Obecnie podejrzewa się, że część przypadków raka trzustki ma podłoże genetyczne – wykazano, że ryzyko zachorowania zwiększa się wówczas, gdy wystąpiły już przypadki choroby wśród krewnych pierwszego stopnia. Badania tego wątku nadal trwają, jak do tej pory nie udało się zlokalizować determinującego allelu.

A jak wcześnie wykrywać raka żołądka, trzustki, jajników, płuc, okrężnicy, krtani…

Objawy

Bez specjalistycznych badań niezwykle ciężko jest zdiagnozować chorobę, ponieważ niecharakterystyczne objawy występują bardzo późno – często są więc mylone z przewlekłym zapaleniem trzustki. Głównym symptomem występującym u większości pacjentów, jest ból zlokalizowany w nadbrzuszu oraz żółtaczka. Często występuje również wyczuwalne powiększenie wątroby, a także choroba zwana półpaścem rzekomym.

Kolejnym objawem raka trzustki jest gwałtowna utrata masy ciała oraz ogólne znaki wyniszczenia organizmu (charłactwa). Wraz z utratą łaknienia występują również wymioty oraz biegunka, często pojawia się też wodobrzusze. Ponadto, u chorego możemy też zaobserwować znaczne pogorszenie samopoczucia, w skrajnych wypadkach występuje depresja.

Leczenie

Metody leczenia opierają się przede wszystkim na zabiegach chirurgicznych – większość nowotworów jednak w momencie zdiagnozowania jest już poza możliwością interwencji, dlatego stosuje się leczenie paliatywne obejmujące chemioterapię oraz radioterapię.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Rak trzustki Radosław

    Moja mama zachorowała na raka trzustki, 24kwietnia miała operację Whippla’a która zakończyła się dobrze nie licząc depresji pooperacyjnej. Chciałbym prosić o opinię na temat wyników badań wycinka i rokowanie leczenia onkologicznego. Rozpoznanie kliniczne C25.0-Nowotwór złośliwy(głowa trzustki) naciekający tętnicę krezkową górną.
    Wynik badania: Fragment jelita cienkiego ok. 25cm z fragmentem trzustki ok. 6x3x2.5cm z przewodem żółciowym wspólnym ok.5cm, pęcherzykiem żółciowym 13cm i szer. ok.3.5cm. Średniozróżnicowany gruczolakorak-typ przewodowy – trzustki.G2. Ogniska gruczolakoraka przekraczają utkanie trzustki przechodzą na przyległą tkankę tłuszczową oraz ogniskowo widoczne są w powierzchniach operacyjnych. Ponadto w kilku węzłach chłonnych o śr. do ok. 0,3cm widoczne są ogniska przerzutów z komórek gruczolakoraka.Z brodawki Vatera i przyległego fragmentu jelita cienkiego-Obraz zwykły, Z powierzchni cięcia operacyjnego bliższego i dalszego na jelicie cienkim-Obraz zwykły,Z powierzchni cięcia operacyjnego na przewodzie żółciowym wspólnym-Obraz zwykły, Z pęcherzyka żółciowego zawierającego liczne kamienie do ok. 0,2cm śr.- Kamienica pęcherzyka żółciowego. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego. Guzek przerzutowy w korzeniu krezki fragmęnt ok.0,8cm, w największym wymiarze-węzeł chłonny z ogniskami przerzutu gruczolakoraka.
    Wynik tomografii. Trzustka powiększona w zakresie głowy z nieregularnym zarysem i niejednorodną densyjnością wyrostka haczykowatego,w jego obrębie widoczna jest owalna zmiana ulegająca brzeżnemu wzmocnieniu po dożylnym podaniu środka kontrasyowego o wymiarach 21x14mm. Obraz zmian w zakresie wyrostka haczykowatego może przemawiać za zmianą rozrostową. Trzon i ogon trzustki niepowiększone o jednorodnej densyjności. W zakresie trzustki widoczny jest poszerzony na całej długości przewód trzustkowy którego szerokość odcinkowo wynosi 5 mm. Wątroba prawidłowej wielkości, jednorodna. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe poszerzone. PZW wyrażnie poszerzony do 16mm. w obrębie obszernego pęcherzyka żółciowego widoczne liczne drobne złogi. Śledziona prawidłowej wielkości, homogenna. Nadnercza bez zmian. Nerki prawidłowej wielkości o równych obrysach bez zmian ogniskowych, cech kamienicy i zastoju. Obustronnie widoczne są zewnętrzne miedni9czki nerkowe, obie nerki prawidłowo wydzieliły mocz.

    Odpowiedz