Rak szyjki macicy
shutterstock_98772059

A A A

Rak szyjki macicy jest głównym sprawcą śmierci kobiet chorujących na nowotwory, wespół z rakiem sutka tworzy dwa największe zagrożenia chorobowe dla płci pięknej. W naszym kraju statystyki są niestety zatrważające, bowiem co roku umiera blisko 5000 kobiet chorych na raka szyjki macicy. Pociesza jedynie to, że kampania promująca profilaktykę przeciwko temu rodzajowi nowotworu jest w rodzimych mediach dość szeroko zakrojona.

Potencjalnie niebezpieczny wirus

Rak szyjki macicy rozwija się po zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który potencjalnie nie jest niebezpieczny dla organizmu człowieka. Wiele z jego typów prowadzi wyłącznie do powstania niezłośliwych zmian na skórze w postaci niewielkich brodawek. Każdy z nas miał przecież kiedyś kurzajkę i nie znaczy to, że chorowaliśmy na nowotwór złośliwy, jednak oba schorzenia są wywoływane przez wirus HPV. Przypuszcza się, że tym patogenem w swoim życiu zaraziła się niemal połowa populacji!

Wczesne objawy, rozwój choroby

Jak większość nowotworów, rak szyjki macicy daje o sobie znać zazwyczaj w końcowej fazie, wcześniej pojawiają się nieswoiste objawy, które duża liczba kobiet ignoruje. Niewiele z nich zgłasza się w tym momencie do lekarza, ponieważ ani stadium wczesnego raka, ani zmiany przednowotworowe nie powodują żadnych dolegliwości bólowych – właśnie z tego powodu niezwykle istotne są regularne badania!

Wraz z rozwojem procesu nowotworowego pojawiają się już symptomy, obok których kobieta nie przechodzi obojętnie. Większość pacjentek zauważyła u siebie nietypowe krwawienia z pochwy, w żaden sposób niezwiązane z miesiączkowaniem, ponieważ krwawienia te mogły pojawiać się pomiędzy miesiączkami występującymi regularnie. Poza tym, w rozwoju raka szyjki macicy można zauważyć obfite upławy z pochwy oraz wspominany wcześniej ból. Nieprzyjemne odczucia pojawiają się między innymi podczas stosunku seksualnego, ból obejmuje przede wszystkim okolice podbrzusza.

Profilaktyka i leczenie

Podstawową metodą profilaktyczną przeciwko rakowi szyjki macicy, są badania cytologiczne wykonywane regularnie. Jest to tak naprawdę jedyna skuteczna metoda wczesnego wykrycia zarażenia, co w dużej mierze zwiększa szanse na całkowite wyzdrowienie. Stosunkowo nową metodą są szczepionki przeciwko wirusowi HPV, sprzedawane pod handlową nazwą Silgard. Niestety, jest to metoda dosyć kosztowna, a najlepsze efekty uzyskuje się u kobiet, które nigdy nie zaraziły się żadną z odmian tego wirusa.

Wśród metod leczenia raka szyjki macicy najczęściej stosuje się metody radioterapeutyczne oraz operacyjne. Zabieg polega na całkowitym nieraz usunięciu macicy wraz z przyległymi węzłami chłonnymi.

Cytologia – 30 sek

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Rak szyjki macicy Nina

    Czy któraś z Was leczyła czy leczy raka szyjki macicy bez operacji. bardzo proszę o informacje.

    Odpowiedz